Ajánlás a fertőzési kockázat csökkentésére, megfelelő maszk helyes viselésével

A betegellátásra érkezőket kérjük, fokozottan ügyeljenek arra, hogy megfelelő minőségű maszkot használjanak és azt helyesen tegyék! Kérjük, hogy az intézmény területén lehetőség szerint kerüljék a textilmaszkok használatát!

Kórházunkban folyamatosan tapasztaljuk, hogy a betegellátásra érkezők és kísérők között sokan vannak, akik nem megfelelő minőségű, vagy rosszul használt maszkot viselnek. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a többszöri viselés során szemmel láthatóan elhasználódott maszkok nem töltik be céljukat, sőt, növelik a fertőzés kockázatát!

Kórházunk infektológus és higiéniai szakemberei ezzel a tájékoztatóval szeretnének támogatást nyújtani a lakosságnak, abban, hogy megfelelő maszkhasználattal, nagyobb eséllyel védekezhessenek a rendkívül fertőző betegségek ellen is.

A megfelelő és időben felvett védőoltások jelentősen csökkenti a fertőző betegségek súlyos lefolyásának a kockázatát, de a megelőzést a maszkviselés nagymértékben segíti. Azonban nem mindegy, milyen maszkot használunk!

A forgalomban lévő maszkok közül csak azokat érdemes használni, amelyeknek „filterkövetelménye” megfelelő, azaz képesek kiszűrni a vírusméretű részecskéket.

Erre megfelelő maszktípusok: elsősorban a kereskedelmi forgalomban kapható, egyszer használatos, úgynevezett sebészi, vagy orvosi, illetve a szelep nélküli FFP 2 és FFP 3 jelzésű maszkok.

A gyógyszertárakban, drogériákban kapható sebészi, vagy orvosi maszk, helyesen használva, megfelelő védelmet nyújthat a levegőben lebegő kórokozók ellen.

Az FFP2 maszk filterkövetelmény és illeszkedés szempontjából az egyik legbiztonságosabb maszktípus.

A házilag is gyártható, mosható, fertőtleníthető és így többször is használható textilmaszkok kizárólag akkor védenek megfelelően, ha háromrétegűek és legalább kétféle, különböző szálsűrűségű textíliából készültek!

Azt is fontos tudni, hogy bármilyen típusú maszk csak helyes viselés mellett hatékony!

A maszk csak akkor véd megfelelően, ha a szájat és az orrot is takarja!

Gyakori hibák, ha a maszkot csak a szájunk elé tesszük és az orrunk szabadon marad, vagy ha a maszkot az állunk alá tolva, többször szüneteltetjük annak használatát.

Miért rossz ez? Ha valaki – akár tudtán kívül is – hordozza a vírust és az orrát nem takarja el a maszkkal, vagy a maszkot többször megérintve, gyakran szünetelteti annak használatát, a vírusok a maszkján összegyűlnek és a légzés, vagy beszéd során még nagyobb számban jutnak a levegőbe. Amikor a maszkhoz nyúlunk, vagy levesszük, a kézre, majd onnan a környezetünkre is több vírus kerülhet és nem megfelelő kéztisztítás esetén tovább növeljük a fertőzésveszélyt.

Így használd a maszkot, bármelyik típust viseled:

• A maszk felhelyezése előtt mindig mosd meg, vagy fertőtlenítsd a kezed!
  • Mindig úgy tedd fel, hogy teljesen fedje, az orrot és a szájat is és az a lehető legjobban illeszkedjen!
  • A felhelyezés után ne nyúlkálj sem a maszkhoz, sem az arcod szabadon lévő részéhez és a szemedhez sem!
  • Legalább négyóránként vegyél fel tiszta maszkot!
  • A maszk levétele után is mindig mosd meg vagy fertőtlenítsd a kezed!
  • Az eldobható, egyszer használatos maszkot ki kell dobni! Egyes kutatások szerint a vírus a maszkon akár hét napig is kimutatható.
  • A mosható maszkot legalább 60 fokon mosd ki, lehetőség szerint vasald.
A videóban megtekinthető a sebészi maszk helyes használata. (A videó a képre kattintva indítható.)
A videóban megtekinthető az FFP-maszk helyes használata. (A videó a képre kattintva indítható.)

Kérjük a kórházba, rendelőintézetbe érkezőket, hogy az intézmény területén lehetőség szerint kerüljék a textilmaszkok használatát!

Betegellátásra megfelelő minőségű, tiszta, egyszer használatos orvosi, vagy szelep nélküli FFP2, FFP3 maszkban érkezzenek és ügyeljenek annak helyes, orrot-szájat fedő viselésére!

Amennyiben szükséges a maszkot megigazítaniuk, kérjük, előtte és utána is használjanak saját kézfertőtlenítőt, vagy éljenek az intézményben hozzáférhető kézfertőtlenítési lehetőségekkel!

A megfelelő minőségű, helyesen használt maszk komoly védelmet nyújthat a levegőben terjedőfertőző betegségek ellen.