Május 12-én, Florence Nightingale a modern, tudományos ápolás megalapítójának születésnapján ünneplik szerte a világon az Ápolók Nemzetközi Napját.
A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Ápolási Igazgatósága, hagyományaihoz híven, idén is sokszínű programsorozattal készült szakdolgozói számára, megköszönve azt a fáradhatatlan elkötelezettséget és szakmai felkészültséget, amit ápolói nap mint nap tanúsítanak a betegágyak mellett.

Május 7-én szerdán az ápolók ligetében kezdődtek a programok, ahol felgyulladt Florence Nightingale lámpásának fénye, majd megemlékeztünk Asztalos Györgyné Marikáról, a két évvel ezelőtt ültetett, csodálatosan cseperedő emlékfájának megkoszorúzásával.


Ezt követően Zsigmond Zsófia Zita gyógytornász, az idén télen alakult Balassa Junior Team tagja mondott egy rövid beszédet munkatársainak, amelyben kifejtette: –Florence Nightingale lámpásának fénye jelképezze azt a világosságot, amit az elhivatottságunk nyújt a betegeknek-.
A csütörtöki napon, a kissé hűvös és csapadékos időjárás ellenére munkatársaink, szakmai partnereink, az egyházak, civil szervezetek, Szekszárd város képviselői, valamint a Tolna Vármegyei Kormányhivatal tisztségviselői látogattak ki a szekszárdi alsóvárosi temetőbe, ahol megemlékezést tartottak a Balassa János kórház első ápolói, a Szent Vince rendi irgalmas nővérek, a „szürke nénék” síremlékénél.


Az Ápolók Nemzetközi Napja programsorozat fénypontja, az ünnepélyes díjátadó május 9-én délelőtt vette kezdetét a vármegyeháza dísztermében, ahol Tolna Vármegye, valamint Szekszárd város vezető tisztségviselői tették tiszteletüket, és mondtak szívhez szóló köszönetet ápolóink és szakdolgozóink munkájáért.
Dr. Lehőcz Regina, főispán egy Arthur Shopenhauer idézettel vezette fel köszöntőbeszédét: „Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi”.

– Az egészséget mindaddig nem értékeljük megfelelően, ameddig annak birtokában vagyunk. Ez a természetesnek hitt állapot egyből felértékelődik, ha mi vagy családtagjaink megbetegszenek. Ilyenkor tapasztalhatjuk, hogy milyen sok türelmet, odafigyelést és energiát igényel a betegápolás. Éppen ezért olyan nehéz hivatás betegápolónak lenni. És éppen ezért az egyik legszebb és legnemesebb hivatás is- hangsúlyozta a főispán asszony.
Vizin Balázs, a Tolna Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke folytatta ápolóink méltatását.

– Nekem is a köszönet jutott először eszembe, amikor Önökre gondolok, de ez a köszönet nem egy üres frázis, vagy egy megszokott panel, amit ilyenkor illik és el szoktak mondani. Ez annál sokkal mélyebbről ered. Nincs olyan ember, aki akár személyes hozzátartozója, vagy önmaga által ne lett volna még rászorulva az ápolók áldozatos és emberfeletti munkájára. Ez a hivatás, ez a munka, hogy mennyire emberfeletti és példaértékű, igazából csak Önök tudják, hiszen Önök élik meg az ezzel járó mindennapi nehézségeket. Higgyék el, ha nem is tudjuk megtenni az év minden napján, de legalább ilyenkor, amikor az Ápolók Nemzetközi Napját ünnepeljük, engedjék meg, hogy a legnagyobb hálánkat és megbecsülésünket fejezzük ki Önök felé. Isten éltesse Önöket, és a munkájukat-!
Dr. Pátri Eszter, Tolna Vármegyei tisztifőorvos, beszédében a jövő nagy vívmányait, az AI-t is szóba hozta.

– A jövőben a mesterséges intelligencia és robotika térnyerésére biztosan számítanunk kell, sok szakmában meg fog jelenni. Azonban azt gondolom, hogy ezt az emberiességet, a segítő és támogató szívet, az érzelmeket, amit csak Önök adhatnak, ezt lehetetlen lesz pótolni, mindig fontos lesz a betegek számára. Önök nélkülözhetetlenek és pótolhatatlanok. Nagyon sokra értékeljük és köszönjük azt a szolgálatot, amit tesznek- emelte ki tisztifőorvos asszony.
Berlinger Attila, Szekszárd Megyei Jogú Város polgármestere, az 1800-as évek elejére, kórházunk történelmének kezdetéig nyúlt vissza köszöntőjében.

– Több mint 200 évvel ezelőtt, egy mindössze 12 ágyas ispotályból indult el az a gyógyító munka, amely mára a Tolna Vármegyei Balassa János Kórházban egy egész vármegyére és régióra terjed ki. Azóta generációk dolgoztak és dolgoznak a mai napon is azon, hogy a betegek a lehető legjobb ellátást kapják. Az ápolói hivatás nem pusztán munka. Ez a hivatás a legnemesebb emberi értékek megtestesülése. Gondoskodás, türelem, empátia, valamint szakmai felkészültség. Az önök jelenléte a betegágy mellett, nemcsak egy testi, fizikai segítséget, hanem lelki támaszt is nyújt a rászorulóknak. A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház ápolói nem csupán az intézmény jó hírnevét öregbítik, hanem közösségünk biztonságérzetét is erősítik. A mai nap alkalmat nyújt arra, hogy elismeréssel adózzunk munkájukért, hogy kifejezzük hálánkat az odaadásét, amellyel szolgálják városunk, vármegyénk és hazánk betegeit- hangsúlyozta a polgármester.

Kis Zoltán, főigazgató közöntőbeszédében kiemelte:
– Kellenek a fix pontok az életünkben, amikor egy picit meg tudunk állni. Amióta emberiség van, az ápolás és gondoskodás is jelen van, hiszen minden közösségnek az alapja, hogy foglalkozunk egymással. Intézményünk ápolói, nap mint nap gondoskodnak azokról, akiknek nem csupán szakmai segítségre van szükségük, hanem vigasztalásra is, amelyet kedvesség, elkötelezettség és mélységes emberség jellemez. Azt gondolom, hogy ember emberért ennél többet nem tehet. Végtelenül büszke vagyok rátok, köszönöm, hogy Szekszárdon, a Balassa János kórházban dolgoztok- méltatta szakdolgozóit Kis Zoltán.

A főigazgató köszöntőjét követően Kárpáti Veronika, a Magyar Ápolási Egyesület Tolna Vármegyei Területi Szervezetének elnöke következett, aki a kiégés módjairól és veszélyeiről, valamint a változástól való félelemről beszélt.
–A mi hivatásunk megköveteli a változást. A fejlődést, a naprakészséget és a rugalmasságot. Ebben az őrült taposómalomban ezért jó, hogy van egy nap, ami rólunk szól– fejtette ki az elnökasszony, aki híres meséken keresztül illusztrálta mondanivalójának lényegét.
Munk Jánosné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnökének szavaival folytatódott a rendezvény.

– Florence Nightingale nevéhez sok minden fűződik. A nővérképzés megteremtésén túl, az első ápolói kézikönyv megalkotása, a közegészségügyi munkái, és mindeközben az angol Királyi Statisztikai társaság a tagjai közé fogadta. Egy ilyen rendkívüli ember születésnapján kitüntetést kapni nagy elismerés. Egy-egy ilyen ünnep növeli bennünk a szakma szeretetét, a hivatástudatot, fokozza a megbecsültségünk érzését. Megerősíti abbéli hitünket, hogy nemes és szép hivatást választottunk- mondta.
A köszöntők sorát Pappné Kozma Krisztina, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház ápolási igazgatójának gondolatai zárták. Igazgató asszony a szakmán belüli kommunikáció fontosságát és kulcsszerepét hangsúlyozta ki beszédében.

– A kommunikáció a szakdolgozói hivatás szíve. Nem elég pontosan beadni a gyógyszert, ismerni az eljárásokat. A gyógyítás része a meghallgatás, egy türelmes magyarázat, egy kedves szó, egy őszinte pillantás, egy bátorító érintés és a megnyugtatás is. A kommunikáció nem kiegészítője az ápolásnak, hanem az egyik legfontosabb eszköze, a gyógyítás és a gyógyulás első lépése. A jól működő kommunikáció bizalmat épít, a bizalom pedig a gyógyulás egyik legerősebb hajtóereje-.
Ápolási igazgatónő, köszöntője írásakor megkérdezte a mesterséges intelligenciát, hogy mit üzen az ápolóknak.
– A mesterséges intelligencia nem képes helyettesíteni az emberi jelenlétet, az empátiát, a személyességet, nem helyettesítheti az ápolót. Egy gép nem képes szemkontaktust teremteni, nem érzi, hogy mikor kell hallgatni és mikor elég egy kézfogás. Az empátia, a jelenlét, az együttérző szó, ezek az emberi tulajdonságok, melyek mindig az ápolók kezében és szívében maradnak- érkezett az AI válasza.
Pappné Kozma Krisztina, beszédét a hála szavaival zárta szakdolgozói felé:

– Köszönöm, hogy a Balassa kórházban egy igazi közösséget alkottunk. Köszönöm, hogy nem csak ápoltok, hanem jelen vagytok egymásért és a betegekért is. Kívánok mindannyiunknak erőt, egészséget és megbecsülést. Büszke vagyok arra, hogy egy ilyen csapatban dolgozhatok-.
A megható köszöntőket követően, dr. Varga István a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar adjunktusának izgalmas előadása következett, akitől megtudhattuk, hogyan használhatjuk a humort a mindennapos egészségügyi kommunikációban a betegek feszültségének csökkentésre, illetve miként alkalmazhatjuk magunkon is kiégés ellen.

A díjátadó előtt a PTE Kelemen Endre Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola diákjai, leendő ápoló kollégáink zenés-táncos előadását hallhattuk és élvezhettük.

A rendezvény a várva várt díjátadóval folytatódott, ahol először az 50, illetve 40 éve kórházunkban dolgozó munkatársaknak köszönte meg munkáját, valamint az intézmény felé nyújtott lojalitását a kórház vezetése, értékes ajándékcsomagokkal.

Ezt követően öt szakdolgozó főigazgatói dicséretben részesült, és hárman vehették át a Magyar Ápolási Egyesület elismerését.
Kiváló munkájukért egy Tolna vármegyei szervezethez került az idei „Asztalos Györgyné oktatásért és utánpótlás nevelésért díj”., valamint megválasztották az „Év kiváló tanulóját” és ünnepélyesen, „Tiszteletbeli ápolónak” neveztek ki egyik háttérterületen dolgozó kollégát.
A díjátadó legvégén az „Év Szakdolgozója” személyazonossága is kiderült.

A 2025. évi Ápolók Nemzetközi Napja díjazottainak névsora:
Főigazgatói dicséretek:
• Baloghné Pápai Tímea, a Rendelőintézet Neurológiai Ambulanciájának asszisztense
• Berekméryné Baranyi Szilvia, a Központi Intenzív Osztály gazdasági nővére és osztályvezető-helyettes ápolója
• Kapéterné Tarnóczi Eszter, a Sürgősségi Betegellátó Osztály ápolója
• Propszt Ildikó, a Gyermekgyógyászati Osztály diabetológiai szakápolója,
• Zsinkó Jánosné Györgyi, az Általános és Érsebészeti Osztály általános ápolója és
asszisztense
Magyar Ápolási Egyesült Tolna Vármegyei Területi Szervezetének kitüntetettjei:
• Zórád Ildikó, az Onkológiai Osztály ápolója
• Brinza Józsefné Kinga, a Traumatológiai és Ortopédiai összevont Osztály osztályvezető főnővére
• Ragács Katalin, az Ortopédiai Osztály részlegvezető ápolója
Asztalos Györgyné oktatásért és utánpótlás nevelésért díj:
• Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Tolna Vármegyei Területi Szervezete
Tiszteletbeli Ápoló:
• Kerekes Kornél Gábor,a Műszerész Osztály dolgozója
„Az év kiváló tanulója”
• Sütő-Matus Viktor, a PTE Kelemen EndreEgészségügyi Technikum és Szakképző Iskola 13. évfolyamos, általános ápoló szakos tanulója
„Az Év Szakdolgozója”
• Takács Botond Ferenc, a Neurológiai Osztály ápolója
A díjátadót követően, délben a kórház Élelmezési Osztálya állófogadással várta az éhes jelenlévőket.
Az Ápolók Nemzetközi Napja 2025-ös ünnepi műsora egy fergeteges, zenés színházi darabbal zárult.

A békéscsabai NR Production színitársulat „Álomügyelet” című darabját tekinthették meg a díjátadón résztvevők, melyet végül hosszú vastapssal díjaztak.
Gratulálunk minden díjazottnak, köszönjük szakdolgozóink áldozatos munkáját!
2025.05.09.